Åkrahäll - Gymnasieskolan Nybro

Henric utsedd till Årets lärare

Vi på Åkrahällskolan är stolta över att kunna meddela att vår lärare Henric har blivit utsedd till Årets lärare i kommunen! Utmärkelsen delas ut av Stiftelsen Beata genom den nationella satsningen Lärargalan, där elever över hela Sverige får möjlighet att nominera de lärare som gjort särskilt stort intryck.

Det är Henrics egna elevers nomineringar som ligger till grund för utmärkelsen – ett bevis på det engagemang och den skicklighet han visar i klassrummet.

”Henric är opartisk och lyssnar på alla. Han är unik i sin personlighet och i sättet han kommunicerar med sina elever. För oss känns han inte bara som en lärare, utan som en vän för livet”, står det i elevernas nominering.

En oberoende jury har kvalitetssäkrat nomineringarna, och Henric har nu chansen att även prisas nationellt när Lärargalan hålls på Konserthuset i Stockholm den 21 november.

Stort grattis, Henric – och lycka till på Lärargalan!

Om Lärargalan: Lärargalan är ett tillfälle att hylla läraryrket, lyfta fram förebilder och visa på den avgörande betydelse lärare har för unga människors framtid.