Åkrahäll - Gymnasieskolan Nybro

4 december: Anton Ek – Project Hail Mary

Under december månad har vi en spännande julkalender med dagliga boktips! Varje dag öppnar vi en ny ”lucka” där personal på skolan presenterar en bok för att inspirera till läsning.

Namn: Anton Ek

När jag inte läser jobbar jag som: Lärare på El- och Energi-Programmet.

Första boken jag minns att någon läste för mig är:
Harry Potter och de vises sten.

Plats/tid när jag gillar att läsa:
Idag lyssnar jag enbart på böcker via appar, och det blir oftast när jag städar eller innan jag ska sova.

Mitt boktips är Project Hail Mary av Andy Weir

Den handlar om:
Det är en bok av samma författare som skrev The Martian som blev en film 2015.
Boken börjar med att något gör så att solens strålar blir svagare och utan åtgärd kommer jorden bli obeboelig inom 70 år. Det startas upp ett projekt med alla resurser jorden har att erbjuda. Inget är för dyrt, inget är för farligt, alla världens smartaste människor går samman och försöker hitta en lösning.

Allt tyder på att det som gör att solens strålar blir svagare kommer ifrån en stjärna väldigt långt bort. Vi måste dit, men vad ska vi göra när vi kommer fram? Vad finns det där ute?
Det ända vi vet är att det måste gå snabbt!

Det jag gillar mest med boken är:
Precis som The Martian så bygger boken på ett tekniskt problemlösande med väldigt mycket naturkunskap, det uppstår ett problem som måste lösas, när man är klar med det så tar man tag i nästa problem och så fortsätter det.

Det bakas in väldigt mycket information om hur saker fungerar och man får följa med steg för steg hur problemen som uppstår ska lösas. Att det förklaras varje steg gör det väldigt intressant. Detta blandas också med väldigt mycket humor!

Ett citat från boken som har fastnat:

Jag penetrerade det yttre cellmembranet med en nanospruta.”

”Du petade på den med en pinne?”

”Nej! Eller, Tja…. Ja. Men det var ett vetenskapligt pet med en mycket vetenskaplig pinne.”

Jag tror att den här boken passar speciellt bra för

Vetenskapligt intresserade.