Åkrahäll - Gymnasieskolan Nybro

3 december: Pia Hedin – Bara ett Barn

Under december månad har vi en spännande julkalender med dagliga boktips! Varje dag öppnar vi en ny ”lucka” där personal på skolan presenterar en bok för att inspirera till läsning.

Namn: Pia Hedin

När jag inte läser jobbar jag som transportlärare på Fordon & Transportprogrammet

Första boken jag minns som jag läste på egen hand HELA boken var Kalles klätterträd och Körkortsboken ;-/

Plats/tid när jag gillar att läsa: I min gungstol framför brasan.

Mitt boktips är Bara ett Barn Av Malin Persson Giolito

Den handlar om; Alex Andersson är en märklig unge. Han hamnar ideligen i nya slagsmål, har svårt att koncentrera sig i skolan och sitter och somnar på lektionerna. Han pratar knappt och säger han något så svär han bara. Men en dag upptäcker hans lärare något som får henne att slå larm.

Det jag gillar mest med boken är; Man fastnar i den direkt och kan inte sluta läsa

Jag tror att den här boken passar speciellt bra för; De som inte gillar att läsa normalt sett, den är riktigt hemsk och du kommer inte att kunna sluta läsa.